Tij Demiri Nedir?

Tij demiri, yapılarda perde, kolon ve kiriş kalıplarının kurulumu ve arasındaki bağlantıyı sağlayan elemanlardır. kalıp gergi mili ve tij çubuğu adıyla da kullanılmaktadır. Beton dökümünde, basınçtan dolayı kalıpların patlamasını engellemektedirler. İngilizce kökenli olduğundan “tie rod demiri” olarak da kullanılmaktadır.

İnşaatlarda betonun birbirinden ayrışması durumunda gijon saplama elemanları kullanılmaktadır. Kalıpların bağlanacağı tie-rod deliklerinin iç kısımlarının doldurulması gibi tamir işlemlerinde de tij çubukları kullanılmaktadır. Tij demirleri mukavemeti oldukça yüksek elemanlardır. Çeşitleri arasında 17 tona kadar kopmaya dayanıklı olanları mevcuttur. Tie-rot çubuklarının takıp sökülmesi ve bakımı oldukça kolaydır. Beton döküm sürecinde oluşabilecek olumsuz durumları en aza indirgemektedir. İngilizcede tie-rot kelimesinden gelmektedir.

Tij Demiri Kullanım Alanları ve Avantajları

Tijler dayanıklılığı üst seviye olan çelik çubuklardır. Paslanmaya karşı dayanıklı olduklarından her türlü yüzeyde kullanılabilmektedir. Uygulama sırasında işçilik ve maliyet olarak oldukça avantajlıdır. Kalıpların dayanıklılığını güçlendirdiğinden inşaatlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Tij demiri çelikten üretilmiş dirençleri oldukça güçlü çubuklardır. Kullanılacak alanlarda karşılayacakları yüklere göre özel ölçülerde imal edilebilmektedir. Tij çubuğu gijon çeşitlerinden biri olup tüm ıslak kuru zeminlerde rahatça kullanılmaktadır. Çalışma alanlarında tij çeşitleri işçilik ve maliyet açısından oldukça avantajlıdır. İnşaatlarda kullanılan beton kalıplarının direncini kuvvetlendirdiğinden dolayı inşaatlarda en çok kullanılan parçalardır.

İnşaat kalıplarındaki deliklerin doldurulmasında, su depolarında, temel perdelerinde, yüzme ve süs havuzu gibi ıslak zemin döşemelerinde, havacılık, inşaat, otomotiv sektörlerinde kullanılmaktadır.  İçi boş olan tijler de imal edilmektedir. Ortamdaki çalışma yüküne göre tij ölçüleri belirlenmektedir.

Tayrot Parçaları

Tij çubuğu aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.

  • Tayrot mili
  • Somun
  • Tayrot borusu
  • Boru Başlık Tapası
  • Ayna

Tij Üreticileri ve Tij Fiyatları

Kullanım alanı olan sektörlerde talebe göre farklı değerlerde tij ölçüleri ile üretim yapılmaktadır. Bu farklılık tij fiyatları üzerinde farklılık göstermektedir.

Ayrıca tij çubuğu üretimi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Scroll to Top