Gijon Nedir?

Boyları 1000 mm ve üzeri olan gövdesinin tümüne ya da ortası hariç geri kalan bölümlere helisel kanal açılmış, başı olmayan silindirik çubuklara gijon denir. Bir diğer adı tij çubuğu (tij demiri) olarak geçen gijon, boy olarak cıvata gibi elemanların yetersiz olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

Standart ölçülerde üretilen gijon saplamalar; anma çapı, diş adımı, ağırlık ve boy teknik bilgilerine göre ölçümlenmektedir. Mevcut kullanılan standartların dışında, talebe göre özel ölçülerde gijon imalatı yapılabilmektedir. Özel karışımdan oluşan çinkodan imal edildiklerinden bu bağlantı elemanları paslanmaya karşı ayrıca dayanıklıdır.

Gijon Saplama Kullanım Alanları

Gijon saplama uçlarından biri vida deliğine, diğerine ise somun takılır. Boyu genellikle 1000 mm ya da 2000 mm olduklarından daha küçük uzunluklarda kesilerek de kullanılabilmektedir. Ayrıca çektirme ya da gerdirme işlemi yapılacaksa kelebek somun ile kullanılmaktadır.

Gijon Nerede Kullanılmaktadır?

Gijon saplama her sektörde çeşitli çap ve boylarda kullanılmaktadır. Dişli yapısı sayesinde daha yüksek mukavemet sağlamaktadır. Bu özelliği gijonu askı sistemlerinde çok tercih edilen bağlantı elemanı yapmıştır. Bunun dışında;

  • Prefabrik yapı sektöründe ankraj bulonları,
  • Uydu ve iletişim sektörü
  • Asansör kabin bağlantılarında,
  • Otomotiv sanayinde aks parçalarını bağlamak,
  • Yüksek gerilim hatlarına ait direklerde,
  • İnşaat sektöründe çelik yapıların bağlantısında yüksek mukavemetli gijonlar kullanılmaktadır.

Gijon Saplama İmalatı için Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Paslanmaya karşı özel çinkodan üretilen gijon, bir çok alanda önemli bir yere sahiptir. Dişli yapısı sayesinde güçlü tutucu özelliğe sahiptirler. Özel karışım çinko sayesinde paslanmaya karşı direnç gösterirler. Ayrıca elektro galvaniz ve dacromet kaplama yapılmaktadır.

Dacromet Kaplama Nedir?

Çinko ve alüminyum parçacıkları kullanılarak yapılan yüksek dayanımlı inorganik kaplama çeşididir. Bu kaplama ile kaplanan paslanmaz gijon saplama elemanları 5-10µm gibi kalınlıklarda mukavemetli korozyon dayanımı sağlayabilmektedir. Otomotiv sektöründe kullanılan parçaların büyük çoğunluğunda kullanılmaktadır.

Elektro Galvaniz Kaplama Nedir?

Kimyasal alaşımlarla çinko anottan koparmış olduğu eriyiği katot üzerindeki malzemeyle birleştirmesi sonucu galvanizlenip belli oranda sertlik kazandıran parlak kimyasal bir malzemedir. Kaplama kalınlığı 8-12 µ’dur.

Benzer Yazılar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Scroll to Top