Tij Demiri Nedir?

Perde, kolon ve kiriş kalıplarının iki yüzünde bulunan panoların birbirine bağlar. Beton şerbetinden daha az etkilendiğinden beton dökümü esnasında oluşan basınç kaynaklı kalıpların patlamasını engel olur.

Tij Demiri Kullanım Alanları

Tij demiri ağırlıklı inşaat sektöründe beton tamir ve soğuk derz dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca segregasyon ve kalıp bağlama deliklerinin doldurulmasında tercih edilmektedir. Küçük yarı çaplı boru olma özelliğinden kaynaklı, doldurduğu boşluklarda beton içine işleyerek beton ile yapışarak bir gerilim kuvveti sağlar. Tij beton yüzeye ve deliklere uygulandıktan sonra herhangi bir koruyucuya gerek yoktur.

Tij Çeşitleri

Kullanım alanlarına göre farklı tip ve ölçülerde üretilen tij çeşitleri şunlardır:

  • Galvaniz Kaplı Metrik Tij
  • İnox (paslanmaz çelik) Tij
  • Trapez Gijon Kare Tij
  • Yassı Tij
  • Ovalama Tam Diş Tie-rod

Galvaniz Nedir?

İlgili parçanın içine batırıldığı erimiş çinko banyosuna galvaniz banyosu denir. Özetlersek metal kaplama işlemi olarak bilinmektedir. Bu işlemin yapılması için çeliğin yaklaşık 450 C derecede eritilmiş çinkonun içine batırılarak kaplanmasıdır. Bu işlem ile metalin dayanıklılığı artarken, yüzey paslanmasının da önüne geçilmektedir. Kısacası metalin ömrünü uzatan bir işlemdir.

Diğer birçok bağlantı elemanında olduğu gibi tij çeşitlerinde de galvaniz kullanılmaktadır. Böylelikle galvanizli tij demiri hem mukavemeti hem de ömrü uzatılmış olmaktadır.

Tij Demiri Fiyatları

Perde ve kolonların kalıp gergi mili olarak kullanılan tij demiri fiyatları merak edilen bir diğer konu başlığıdır. Farklı çeşitlerde farklı ebatlarda ve farklı adetlerde üretildiğinden tij fiyatları farklılık göstermektedir. En doğru tij demiri fiyatları için bizimle iletişim kurmanızı rica ederiz.

Sondaj kulesine ilk inen, uçlarında takılı olan matkaplar sayesinde sondaj kuyu delmeye yarayan kısma tij borusu denir.

Diğer Yazılar

X
Scroll to Top