Tie Rod (Tayrot Mili) Nedir?

İngilizce’den dilimize giren Tie rod aslında bağlantı çubuğu olarak adlandırılmaktadır. Dilimizde Tayrot mili olarak kullanılmaktadır. Betonarme duvarlar arasına yerleştirilen bağlantı çubuklarıdır. İnşaat sektöründe kalıp malzemesi, askı sistemlerinde ise bağlantı elemanı olarak kullanılmaktadır.

Tie Rod Mili Kullanım Alanları

Tayrot mili kullanım alanları liman, rıhtım, dalgakıran veya nehir dolgu alanlarıdır. Yardımcı eleman olarak galvanizli siyah somunları ve pulları ile birlikte kullanılmaktadır. Kullanım alanı olan sektörlerde tij demiri olarak da bilinmektedir. Genellikle tayrot mili ölçüsü 1 metre standardında olup, isteğe göre farklı ölçülerde imal edilmektedir.

Tie Rot (tij) borularının perde ve kolon kalıplarında, beton ile temas etmemesini sağlar. Çelik ve ahşap kalıplardaki perde beton dökümü sırasında Tie Rot milini muhafaza amacıyla kullanılan borulardır.

Tayrot’un başlıca görevi, saplama için kullanılan kılıf borusunun iç kısmına beton şerbeti gelmesini önler. Özel tapası sayesinde kapatılıp veya sökülüp tekrar kullanılmaktadır. Bu durum Tie rod milini birden fazla kullanılabilir bir malzeme yapmaktadır. Dayanıklı bir yapıya sahip olup 5 bar basınca kadar yalıtım gerektiren alanlarda tercih edilmektedir.

Tie Rod Borusu

Tayrot (Tie-Rot) koruyucu boru başlığı betonarme perde kolon ve kiriş kalıplarının arasındaki uzaklığı stabil tutmak için kullanılmaktadır. Beton dökümü sırasında olası basınç kaynaklı, kalıpların kırılma veya patlamasını önleyip, sabit kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca beton dökümünde perde kalınlık değerini korumak için içerisine girecek şekilde tie rod borusu kullanılmaktadır. Böylelikle beton döküldükten sonra boruların içindeki tie rod kolaylıkla çıkarılıp tekrar kullanılabilmektedir. Tie rod başlığı ve tie rod çubuğu olmak üzere iki ana parçaya sahiptir.

Tie rod başlığı ve borusu kelebek kilitler ile kalıba yerleştirildikten sonra boru içerinden uygun çapta çelik çubuklar geçirilmesini ve sonrasında rahatlıkla sökülmesini sağlamaktadır.

Diğer Yazılar

X
Scroll to Top