Somun

Somun

İnşaat’tan mobilya sektörüne kadar birçok farklı parçayı birbirine bağlayan cıvata, daha güçlü bir şekilde birleştirilmesi gerektiğinde somun ile birlikte kullanılmaktadır. Bu bağlantı elemanı ortası delik olup, cıvata vida dişleri vasıtasıyla sürtünme kuvveti oluşturup, bağlantı elemanlarını birbirine sağlam bir şekilde bağlamaktadır. Somunun sağlamlığı, ne kadar çok sıkıldığıyla bağlantılıdır.

Sökülüp takılması oldukça basit olan somunların, kullanım alanına bağlı olarak değişik ölçülerde ve çeşitlerde imal edilmektedir. Sanayide birçok alanda en çok kullanılan bağlantı parçalarındandır.

Saplama ve cıvata ile kullanılıp birbiriyle bütünleşen elemanlardır. Somunlar; otomobil, mobilya, üretim tesisi, makine ve inşaat sektörlerinin vazgeçilmez elemanlarıdır. Birçok somun çeşitleri mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanları altı köşe, kare, kelebek ve flanşlı somun çeşitleridir. Paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Genellikle cıvatanın sıkılmasında pul ile birlikte kullanılmaktadır. Flanşlı olan tiplerinde pul kullanımına gerek kalmaz.

X
Scroll to Top