Setskur Vida

Gövde­si üzerinde vida dişi bulunan başı olmayan vida türüdür. Allen (alyan) anahtarı kullanılarak monte edilirler. Ayrıca setskur vida uçlarının biri konik sivri, diğeri alyan başlı olmaktadır. Setskur, hareketli parçaların eksenden geçen mile sabitlenmesi ya da ayar yapılmasında kullanılmaktadır. Sanayide setiskur, setuskur gibi farklı isimlerde de kullanılmaktadır.

Setskur Çeşitleri

Vidalı Pim olarak geçen setskur gövdesinin tamamı üzerinde vida dişleri yer almaktadır. Mil ve aks üzerinde, çark, kasnak ve volan gibi elemanların yerlerini emniyete almak için kullanılmaktadır. Setskur çeşitleri olarak düz, tırtıklı, düz fincan, oval, bilyalı, konik ve yassı olanları sayabiliriz. Ayrıca kullanılacak özel uygulama alanlarına göre de farklı setskur çeşitleri üretilebilmektedir.

Setskur İmalat Malzemeleri

Setskur vidalar kullanım alanlarına göre çeşitli malzemelerden imal edilmektedir. Bu malzemeler, çelik, paslanmaz çelik ve seramik gibi malzemelerdir. Ayrıca baş kısımları pom, çelik bilya gibi farklı materyallerden üretilmektedir.

 

Setskur Nedir

Setskur Vida Ölçüleri

Sanayide, makine ve fikstür imalatlarında oldukça sık kullanılan bağlantı elemanlarından biridir. Sektörde setiskur, vidalı pim ya da ayar cıvatası gibi çeşitli isimlerle kullanılmaktadır.

Özellikle hareketli bir nesneyi diğerine bağlamak için bir nesneden geçmek üzere tasarlanmış bağlantı elemanlarıdır. Örnek olarak bir dişli ya da bileziğin bir şafta sabitlenmesi gerektiğinde setskur kullanılmaktadır.

Setskur aynı zamanda gövde biçimine göre saplama cıvata çeşitlerinden biridir. Ayrıca cıvatalar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için cıvata çeşitleri ve ölçüleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Scroll to Top