Setskur Nedir?

Setskur pratik kullanımı ve işe yararlığı ile bilinen bir civata türüdür. Son derece etkili olan setskur, çeşitli alanlarda ve çeşitli durumlarda kullanılabilmektedir. Özellikle bazı alanlarda kullanımı son derece önemli ve kritiktir.

Setskur vidalar diğer vidalara göre görünüm olarak son derece farklı olan bir vida türüdür. Cıvata denince ilk akla gelenlerden olan bu setskurlar, uç taraflarında herhangi bir başa sahip değildirler. Setskur aynı zamanda vidalı pim ismiyle bilmektedir. Kısacası bu ismi de unutmamanız yararlı olacaktır.

Setskur Ne İşe Yarar ?

Setskur, oldukça çeşitli işe yararlığa sahip bir cıvata olarak bilinir. Setskurların işe yaradığı başlıca durumları ise şu şekilde listeleyebiliriz:

-Başlıca görevi olarak hareketli parçaların konumunu güvene alır. Bu haraketli parçalar kasnak adı verilen mil ve akslar üzerinde bulunan parçalar olarak genellikle karşımıza çıkar.

-Vida ayarlanması için ayarlama vidası olarak çeşitli noktalarda kullanılır.

Setskur Nerede Kullanılır ?

Setskurların kullanım alanı da oldukça geniştir. Pek çok alanda bu cıvata türünün kullanıldığını görebiliriz. Bu alanların başlıcaları ise şunlardır:

-Sanayi sitelerinde hemen hemen her dükkanda setskur bulunmaktadır.

-İnşaat ve hırdavat sektörünün önemli elemanlarındandır.

-Kimyasal eleman ve aletlerin baş gösterdiği yerlerde de setskur vida kullanılabilmektedir.

-Genel olarak makine ve benzeri aletlerin yaygın olarak kullanıldığı sektörlerde setskur vida kullanımı tercih edilmektedir.

Setskur Çeşitleri

Sektörde farklı isimlerle adlandırılabilmektedir. Mesela Setiskur, setuskur, seteskur gibi farklı isimler kullanılmaktadır. Setskur çeşitlerini incelersek;

  • Bilyalı setskur çelik hafif baskılı tornavidalı, Bilyalı setskur çelik ağır baskılı tornavidalı, Bilyalı setskur çelik alyen ağızlı,
  • Pimli setskur tornavidalı, Pimli setskur alyen ağızlı,
  • DIN913 setskur, DIN914 setskur, DIN915 setskur, DIN916 setskur gibi…

Setskur Cıvata Ölçüleri

Bağlantı elemanlar içerinde gövdesinin tamamı vida dişi olan başsız bağlantı elemanı türlerindendir. Setskur cıvata ölçüleri anma çapına göre M3’den başlayıp M20’ye kadar çeşitleri mevcuttur. Aynı zamanda setskur cıvata ölçü birimi mm’dir.

Diğer Yazılar

X
Scroll to Top