Rondela nedir?

Cıvata ya da vida benzeri bağlantı elemanları birleştirildiği yüzeye zarar vermemesi için pul kullanılmaktadır. Kullanılan bu pul bağlantı elemanlarının temas ettiği yüzeyi genişleterek parçaya zarar vermesini engellemektedir. Ayrıca kullanılan bu pullar cıvatanın rahat bir şekilde sökülmesini sağlayan parçadır. Bu kullanılan pullara rondela denilmektedir. Ortası boşluklu genellikle metal halka olarak imal edilmektedir.

Rondela Ne İşe Yarar? Nereye Takılır?

Bağlantı elemanları arasında somun, vida, cıvata bağlantı yaptıkları ana parçalarda farklı düzeylerde kuvvete maruz kalmaktadır. Ya da makinelerdeki vibrasyon sonucu gevşemelere yol açarlar. Sanayide birçok mekanik ya da elektronik cihazlar ince ayarlar sayesinde verimli çalışabilmektedir. Bu tip gevşemeler ayar bozulması ve benzeri sorunları beraberinde getireceğinden ciddi verim kayıpları oluşabilmektedir. Hatta makinaların çalışması sırasında titreşim sonucu yerinden çıkan bir parçanın geri dönülmez sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu tip durumları önlemek adına rondela pul tercih edilmelidir. Bu işleme frenleme denilmektedir.

Rondela Çeşitleri

Rondelalar kullanım alanlarına göre farklı tiplerde üretilmektedir. Bunlar:

Metrik düz, INCH düz, Metrik yaylı, INCH yaylı, Bakır, İçten Tırtıllı, Dıştan Tırtıllı, Şase, Alüminyum, Layner, Rulman Baskı Pulları, Çanak Pullar, Kalın Çanak, Ondule Pullar A Tipi, Ondule Pullar B Tipi, Manşon Pulları, Kilitli Pullar, EPDM Pul, Imbus, A, U, I Rondela çeşitleri mevcuttur.

 

Rondela İmalatı ve Fiyatları

İmalatı sırasında hammadde tabaka halinde kesilmektedir. Sonrasında belirli ölçülerde hazırlanmış olan kalıplar oranlarına göre yüksek tonajlı eksantrik presler baskı uygulanır. Ardından kontrol yapılarak eleme, vibrasyon testi, parlatma ve paketleme aşamalarıyla üretim tamamlanmaktadır. Farklı tiplerde üretilen rondela pulu ihtiyaca göre üretilmektedir. Metal dışında farklı madenlerden de üretimi yapılmaktadır. Rondela pul fiyatları için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıca vida pulu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için gijon fiyatları ve çeşitleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Scroll to Top