Gijon Saplama

Saplama çeşitleri arasında en yaygın olanlardan biri kuşkusuz ki gijon saplama olarak göze çarpmaktadır. Pek çok alanda pek çok ise yarayan bu saplama yöntemi sayesinde işlerinizi kolayca halletme şansına sahip olabilirsiniz.

Gijon Saplama Nedir Ne İşe Yarar ?

Diğer ismi tij çubuğu olan bu gijon saplamalar, silindirik bir görünüme sahiptir. Neredeyse tüm bölümlerine bir diş açılmamış olsa da orta kısmında böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yaygın durumun aksine orta kısmında herhangi bir diş açılmamış veya iki baş tarafında diş açılmış olan gijon da bulunmaktadır.

Son derece dayanıklı olan bu saplama, kimi durumlarda uzunluğu sebebiyle sıkıntı yaratan cıvatalar yerine kullanılabilmektedir. Bu özelliği de tij adı da verilen gijonların kullanımını arttırmaktadır. Kullanıma göre de farklı uzunluklarda üretimi mümkün olmaktadır.

Gijon Saplama Çeşitleri

Gijon saplamanın pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitler yerine göre uygun bir şekilde kullanılır. Bu çeşitler ise şu şekildedir:

  1. Mil

Dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmekte olan cıvata çeşididir. Kullanım alanı son derece fazladır.

  1. Tij

Genellikle inşaatlarda kullanılan gergi millerine tij ismi verilmektedir. Kullanım alanı çok fazladır ve tayrot ismiyle de bilinmektedir.

  1. Vida

Vidalar silindirik mil üzerine sarılma ile oluşan cıvatalardır. Oldukça yaygın olarak kullanıldıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Gijon Saplama Nerelerde Kullanılır ?

Bu saplama çeşidinin kullanıldığı oldukça fazla sayıda alan vardır. Bu alanlardan başlıcaları ise şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

  • İletişim, uydu ve otomotiv sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sektörlerde olmazsa olmaz bir kullanıma sahip olduğu dikkat çekmektedir.
  • Prefabrik yapı sektöründe kullanılmaktadır. Özellikle ankraj blonlarında gijon kullanımı son derece yaygındır.
  • Asansörlerde de tij çubuğu kullanılabilir. Asansörlerdeki kabin bağlantılarında gijonların kullanımı elzem bir durumdur.
  • Sanayi ve inşaat sektöründe de bazı durumlarda gijon kullanımının gerektiği söylenebilir. Yine de diğer sektörlere göre kullanımı daha azdır.
  • Yüksek gerilimlerin mevcut olduğu elektrik direklerinde bu saplama kullanılabilmektedir.

Kısacası tij çubuğu olarak da bilinen gijonların bu alanlarda kullanıldığını söyleyebiliriz.

Diğer Yazılar

X
Scroll to Top