Gijon Saplama Nedir?

Silindire benzeyen çubuk görünümünde iki ucunda baş tarafı olmayan ve orta kısmı hariç ya da tamamına diş açılabilen çubuklara gijon saplama denilmektedir. Özellikle yüksek direnç ihtiyacı olan yerlerde sık kullanılan gijon saplama boyları genellikle 1 metre ve üzeri olmaktadır. Ayrıca halk arasında tij demiri olarak geçen bu bağlantı elemanı genellikle cıvata ve benzeri elemanların uzunluk olarak yeterli olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Bazen inşaat kalıplarında yer alan kör deliklerde de kullanılmaktadır.

Gijon Saplama Kullanımı

Birçok farklı alanda, farklı uzunluk ve genişliklerde kullanılabilmektedir. Sıklıkla prefabrik yapılarda ankraj bulonları, uydu ve iletişim sektörü anten bağlantıları, taşıma sistemlerinde kabin bağlantıları, otomotiv yedek parça sanayinde, inşaatlarda çelik parçaların bağlantıları gijon saplama kullanım alanları dahilindedir.

Gijonlar askı sistemlerinde bağlantı elemanı olarak da kullanılabilmektedir. Çelik konstrüksiyon yapılarda gerdirme amaçlı kullanılmaktadır.

Gijon neredeyse her sektörde kullanım alanına rastlamak mümkün. Kullanım alanına göre; çeşitli çap ve boylarda imal edilmekte olup, tam dişli, kısmi dişli ve iki ucu dişli gijon saplama olarak imal edilmektedir.

Gijon Saplama Kullanım Alanları

  • İletişim sektöründe uydu antenleri vb.
  • Taşıma sistemleri ve asansör kabin bağlantılarında,
  • Otomobil üretimi ve yan parça montajlarında
  • İnşaat sektöründe çelik ve prefabrik yapılarda

Gijon Saplama Çeşitleri

Çalışma alanlarına ait farklı koşullar için değişik çap ve uzunlukta gijon saplama çeşitleri üretilmektedir. Bunlar;

Tam boy dişli gijon: Gövde kısmı tamamı dişli olan bu saplamaların gövde bölümünün neredeyse tamamı dişlidir. Farklı bir bağlantı elemanı ile diğer elemanın sorunsuz bir şekilde birbirine bağlanmasını sağlar. Kısmı ve her iki ucu dişli çeşitleri mevcuttur.

Tapa uçlu gijon: Eşit olmayan parçaların birleşmesi için kullanılmaktadır.

Çift uçlu gijon : Eşit boylardaki parçaların birleştirilmesinde kullanılmaktadır.

Yivli gijon: İki parça arasında sızdırmazlık gereken durumlarda kullanılmaktadır.

Özel karışımlı çinko ve benzeri malzemelerden üretildiğinden gijn saplamalar genel anlamda korozyona karşı korumalıdır. Ayrıca dişli olmasından dolayı dayanıklılığı kuvvetlidir. En çok askı sistemlerinde tercih edilmektedir.

X
Scroll to Top