Gijon Nedir?

Gövdesinin tamamında ya da ortası haricinde uç kısımlarına diş açılmış başsız silindirik çubuklara gijon saplama denir. Bir diğer adı tij çubuğu olarak geçmektedir. Her iki tarafı diş açılmış olanları haricinde, orta kısmında diş açılmamış tipleri de mevcuttur. Dayanıklılık derecesi 5.6-8.8-10.9’dur. Genellikle cıvataların uzunluk olarak yetersiz oldukları ya da kör deliklerde kullanılmaktadır.

Gijon Saplama Üretimi

M4 – M16 aralığında üretimi yapılan gijon saplamalar, isteğe göre farklı boyutlarda da üretilmektedir. Özel karışımlı çinkodan imal edilen bu bağlantı elemanları paslanmaya karşı korunaklıdır. 1 metre ve üzerinde boylarda üretilmektedir. Dişli yapısı gijon saplama için daha yüksek tutucu özelliği katmaktadır. Yüksek tutucu özelliğinden dolayı askı sistemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Gijon

Gijonun bir ucu vida açılan yuvayla, diğer ucu ise somun kullanılarak montajı yapılmaktadır. Uzunluğu 1 metre ve daha uzun olan gijon saplamalarda bazen kesilerek istenilen ölçülere getirilebilmektedir. Ayrıca kelebek somun vasıtasıyla gerdirme için de kullanılabilmektedir.

Uzunlukları genelde 1m ve üzeri olup tamamına veya orta kısım hariç bölümlere diş açılan başsız silindirik çubuklar olarak tarif edilmektedir.

Genelde M4 – M16 arasında imal edilen gijon saplamalar, isteğe göre M52 ‘ye kadar farklı boyutlarda imal edilebilmektedir. Özel karışımlı çinkodan imal edilen bu bağlantı elemanları paslanmaya karşı korunaklıdır.

Gijon Saplama Nerelerde Kullanılır?

Gijon saplama her sektörde çeşitli çap ve boylarda kullanılmaktadır. Özellikle deprem sonrası popülerliği artan prefabrik yapı sektöründe ankraj bulonlarında, uydu ve iletişim alanlarında, asansör kabin bağlantıları, otomobil parçaları, inşaat sektöründe çelik yapıların bağlantılarında yüksek mukavemetli gijon saplamalar kullanılmaktadır.

Gijonlar, talebe göre farklı ölçülerde üretilebilmektedir. Bu durum gijon fiyatları konusunda farklılıklar göstermektedir. Özel karışımlı çinkodan imal edilen gijon fiyatları için piyasada farklı aralıklar bulunabilmektedir. Bize gijon saplama fiyat teklifi için iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 4 metrik – 52 metrik arasında farklı ölçülerde ve farklı fiyatlarda satışı yapılmaktadır. Gijonların ölçüleri 20 cm den başlayıp 30 cm, 50 cm, 100 cm ve 200 cm gibi ölçülerde üretimi yapılabilmektedir.

Benzer Yazılar

X
Scroll to Top