Gijon Ölçüleri Nelerdir?

Gijon nedir?

Uzunlukları 1 metre yada daha uzun olan, tümüne ya da orta kısım hariç bölümlere diş açılmış, başsız silindirik çubuğa gijon denir. Ayrıca adı tij çubuğu olarak da bilinmektedir. Farklı boyutlarda gijon ölçüleri mevcuttur.

Her iki tarafı dişli, orta kısmı dişsiz olabilmektedir. Genellikle cıvataların boy olarak yetersiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Bazen de kalıp üzerindeki kör deliklerde kullanılmaktadır.

Genelde M4 – M16 aralığında imal edilen gijon, isteğe göre M52 ‘ye kadar farklı boyutlarda da üretilmektedir. Özel karışımlı çinkodan imal edilen bu bağlantı elemanları paslanmaya karşı korunaklıdır. Dişli yapısı gijon bağlantı elemanına daha yüksek dayanım özelliği katmaktadır. Bu mukavemet gijonu askı sistemlerinde kullanılan bir bağlantı elemanı yapmaktadır.

Gijon Saplama Nerede Kullanılmaktadır?

Gijonun bir ucu vida açılan yuva ile, diğer ucu ise somun vasıtasıyla bağlantısı yapılmaktadır. Gerekli görüldüğünde kesilerek istenilen ölçülere getirilip kullanılabilmektedir. Ayrıca kelebek somun vasıtasıyla gerdirme amaçlı kullanılmaktadır.

Gijon saplama her sektörde çeşitli çap ve boylarda kullanılmaktadır.

  • Prefabrik yapı sektöründe ankraj bulonları,
  • Uydu ve iletişim sektörü,
  • Asansör kabin bağlantılarında,
  • Otomotiv sanayinde aks parçalarını bağlamak için,
  • İnşaat sektöründe çelik yapıların bağlantısında yüksek mukavemetli gijon çeşitleri tercih edilmektedir.

Gijonlar, gövdesinin tümü ya da orta kısmı haricinde uçları dişli olan, başsız silindirik çubuklardır. Farklı gijon ölçüleri bulunmaktadır. Dayanıklılık derecesi 5.6-8.8-10.9’dur. Gijonlar, cıvata boylarının yeterli olmadığı durumlarda tercih edilmektedir.

Gijon saplama ölçülerinde M4 – M16 aralığında üretimi yapılan gijonlar, talebe göre farklı ölçülerde üretilmektedir. Gijon saplama özel karışımlı çinko gibi malzemelerden üretildiğinden ayrıca paslanmaya karşıtıdır. Dişli olmasından dolayı daha yüksek mukavemet özelliği vardır.

Gijon Ölçüleri ve Fiyatları

Gijonlar, isteğe göre farklı boyutlarda da üretilmektedir. Bu durum gijon fiyatları konusunda farklılıklar oluşturmaktadır. Özel karışımlı çinkodan imal edilen gijon fiyatı piyasada 12 TL ‘den başlayan fiyatlarla satışı yapılmaktadır. 4 metrik – 52 metrik arasında farklı ölçülerde ve farklı fiyatlarda satışı yapılmaktadır. Gijonların ölçüleri 20 cm den başlayıp 30 cm, 50 cm, 100 cm ve 200 cm gibi ölçülerde üretimi yapılabilmektedir.

 

Benzer Yazılar

X
Scroll to Top