Gijon Nedir?

Kullanılan bir diğer adı tij çubuğu olan gijon, dişli ve paslanmaz olarak üretildiğinden hırdavat sektöründe ve askı sistemlerinde önemli bir yere sahiptir. İnşaat, elektrik gibi alanlarda özellikle yüksek gerilim hatlarında bağlantı elemanı olarak kullanılmaktadırlar.

Uzunlukları 1 (bir) metre ve üzeri olan saplama çeşididir. Metrik denilen çap ölçü birimlerine göre M harfi ile başlayan ölçülere sahiptir. Ayrıca proje bazlı farklı taleplere göre özel boyutlarda üretimleri yapılabilmektedir.

Gijon nerelerde kullanılır?

Aslında bir saplama ailesi üyesi olduğundan hemen hemen her alanda kullanılabilmektedir. Farklı çap, boy ve malzemede üretimi yapılabilmektedir. Ağırlıklı olarak kullanılan alanların başında prefabrik yapılar ve askı sistemleri gelmektedir. Bunun yanında ankraj için açılan deliğe monte yapılarak asıl ankrajın sağlamlığına yarayan bulonlarda, çanak uydularda, her tip makinede, asansör kurulumları, otomotiv ve elbette inşaat sektörlerinin vazgeçilmezidir.

Gijon kullanım alanları bu düzeyde geniş olmasından dolayı üretimlerinde yüksek mukavemete sahip olarak tasarlanmaktadırlar. Üretimlerinde her iki ucuna diş açılan çeşitleri de vardır. Dayanıklılık derecesi 5.6 , 8.8 , 10.9’dur. Özellikle cıvata uzunluk olarak yetersiz kalması durumunda gijon kullanılmaktadır.

Korozyona karşı özel karışımlı çinko paslanmaz gijon üretilmektedir. Dişli yapısı sayesinde gijon çok yüksek oranda tutucu özelliğe sahiptirler.

Gijon Nasıl Kullanılır?

Gijon kullanımında uçlarında biri vida deliği açılan alana, diğerine somun ile sıkıştırma uygulanır. Ayrıca boyunun uzun gelmesi durumunda kesilerek, gerdirme ihtiyaçlarında kelebek somun ile birlikte kullanılabilmektedir.

Gijon Çeşitleri

İhtiyaca göre farklı tipte gijon çeşitleri mevcuttur. Bunlar, Tam Dişli Gijon, Kısmi Dişli Gijon ve İki Ucu Dişli Gijonlar çeşitleridir. Tıpkı vida ölçülerinde olduğu gibi metrik diş anma çapı(D) “M” harfi ile gösterilmektedir. M100’e kadar farklı ölçülerde üretilebilmektedir.

Benzer Yazılar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Scroll to Top