Dübel Nedir?

Dübel, kullanımı oldukça basit bir elemandır. Direnme gücü ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Vida yada cıvata benzeri elemanların montajı sırasında beton gibi alanlara açılan deliğe giren parçalara dübel denilmektedir. Beton dışında ahşap, tuğla gibi farklı zeminlerde de kullanılabilmektedir. Ankraj yapılacak parçaya ve uygulama alanına göre dübelin seçimi yapılmalıdır.

Titreşim, çatlak, sıcaklık, korozyon gibi unsurlar dübel çeşitleri arasında doğru seçim yapılmasında önemli faktörlerdir. Dübel kullanımında önemli konulardan biride; dübelin yük taşıma kapasitesi fazla olması isteniyorsa, delik içerisinin temiz olması önemli bir konudur.

Dübeller, üzerinde bulunan çıkıntılar ile delik içerisinde genleşmekte ve  oluşan sürtünme ile dönüşü engellemektedir. Kısaca özetlersek, plastikten üretilen vida yuvası elemanıdır.

Dübeli bulan kişi İngiltere’de yaşamış John Joseph Rawlings’tır. Mühendis olan John J. Rawlings, duvarlarda açtığı deliklere yapışkana batırılmış bitki liflerinden oluşturduğu yuvalar yerleştirip vidaları bu yuvaların içine takıyordu. Bu buluş yaklaşık 50 yıl sonra plastikten üretilecek olan dübel için bir başlangıç olmuştur. Bu yazımızda dübel hakkında sık sorulan soru ve cevaplarını toparladık. Şimdi gelin bu soruları inceleyelim.

Dübel Takma Yöntemi nedir?

Delik açılmak istenen alanda dübel deliğe uygun bir şekilde yerleştirilmelidir. Çekiç benzeri bir araç ile usulca çakılması gerekmektedir. Dübele sert bir şekilde vurulması dübel üzerinde kırılma ya da ezilmelere neden olabilmektedir. Ayrıca dübel deliğe tam olarak girmeli, dışarıda kalan kısmı varsa uygun bir şekilde kesilmelidir.

Dübel deliği açarken, matkap ucu çapı kaç olmalıdır?

Matkap ucu çapı, dübel çapı ile aynı olmalıdır. Bu değer dübel üzerinde belirtilmektedir. Mesela 8 mm çapında bir dübel kullanılacaksa delik S8 matkap ucu ile delinmelidir.

Betona Dübelsiz Vida Montaj Yöntemi Nasıl Yapılır?

Buldeks vida adı verilen vida çeşidi hem dübel hem de dübelsiz montaja uygundur. Dübelsiz montaj yapılabilen bu vida, cam çerçevelerinde kullanılan PVC, alüminyum, ağaç yada beton gibi malzemelere dübelsiz montajı yapılabilmektedir.

Beton için en uygun dübel tipi nedir?

Beton kalitesi iyi olan ve orta düzeyde yüklerin sabitlenmesinde klipsli dübel tercih edilmelidir.

Dübelin taşıma kapasitesi nedir?

Alçı panel bölme duvarlarda kullanılan radyatör, TV askısı, havluluk gibi aksesuarların montajında dübel başına yaklaşık 20 kg ağırlığa kadar yük taşınabilmektedir.

Dübel kaç cm uzunlukta olmalıdır?

Dübel yüzeyde en az 3 cm genişlikte bir tutunma yüzeyine sabitlenmelidir. Gaz beton duvarlara en az 6 cm. Tuğla duvarlara en az 5 cm. Beton duvarlara en az 4 cm girmelidir. Delik boyu matkap ile açılırken, dübel çapından 1 cm uzun olacak şekilde açılmalıdır. Uzunlukları piyasada 95mm-115mm-135mm gibi ölçülerde satılmaktadır.

Dübeli Duvardan Çıkartma Yöntemi

Küçük dübel ise önce uygun boyda bir vida ile kısmen dübelin içine vidalanmaktadır. Ardından bir pense kullanarak vida dübel ile birlikte çekip çıkarılabilmektedir.

Diğer Yazılar

X
Scroll to Top