Bina yapılarında, malzemeleri birleştirmek için cıvatalar kullanılır. Şekillerine ve kullanımlarına göre birçok farklı cıvata çeşitleri vardır. Bu makale, cıvata tiplerine ve proje tipinize bağlı olarak ne tip kullanmanız gerektiğine genel bir bakış sağlayacaktır.

Aşağıdaki cıvata tiplerinin baş (kafa) biçimine göre dikkate alınacaktır:

  • Yuvarlak kafa
  • Altıgen başlı
  • Kare kafa
  • Havşa başlı

Belirli bir proje için ne tür cıvata kullanmalısınız?

Belirli projelerin belirli ihtiyaçları vardır, bu nedenle belirli projeniz için hangi türün en iyi olduğunu bilmek önemlidir. Temel olarak üç tip cıvata vardır: doğrama, testere ve metrik. Her üç türün de kendi yararları ve özellikleri vardır.

En yaygın tip, iki parçayı birbirine sabitlemek için kullanılan “J” şeklindeki doğrama cıvatasıdır. İkinci tip, bir tarafında bir bıçak bulunan ve ahşabı kesebilen “S” biçimli testere cıvatası olacaktır. Son tip, bir tarafında dişli veya somun tipi somuna uyan bir altıgen bulunan metrik cıvata olacaktır. Doğrama cıvatasının en yaygın türü J türü olarak görülmektedir.

Cıvata, bir tarafında dişli yuvarlak somun ve diğer tarafında dişli kare somun bulunan “J şeklindedir”.

Cıvataların pek çok farklı türü vardır ve bunlar farklı proje türlerinde kullanılmaktadır. Testere cıvataları, çeşitli farklı amaçlar için kullanılabilecek en evrensel tiptir. Ancak projeniz için doğru cıvata tipini kullanmalı ve her görev için uygun malzemeleri seçmelisiniz.

Testere cıvatası, açık uçlu bir somun ve diş açma türüdür. Birçok farklı endüstri türü tarafından kullanılan yaygın bir araçtır. Belirli amaçlar için çeşitli tipte testere cıvataları vardır, ancak en yaygın olanı sac veya HSS tipidir. Sac metal testere cıvatasında, her seferinde doğru ve temiz bir kesim sağlamak için malzeme içinde hareket ederken kavrayan ve kesen şeritler veya dişler bulunur. Bir levhadan yapılabilecek birçok farklı malzeme vardır.

Malzemeler: Paslanmaz çelik Pirinç Alüminyum Bakır Çinko karbon çelik

Kafa Tipleri: Yuvarlak başlı Kendinden delen, tam somunlu, kendinden delen, dış somunlu, matkap uçlu, kare başlı Sağ yönlü dişler, sol yönlü dişler, Sol yönlü dişler, Sağ yönlü dişler, Sol yönlü dişli, düz dişli

Civata Çeşitleri: Flanşlı cıvata, altıgen cıvata, kare cıvata, biçilmiş cıvata, soketli, soketsiz, ayrık, vida, dişli

X
Scroll to Top