Bağlantı Elemanları

Pek çok bağlantı elemanları ile işlerinizde kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Günümüzde oldukça fazla sayıda bağlantı elemanı vardır ve bu elemanların hemen hemen hepsi son derece önemli işler için kullanılabilmektedir.

Başlıca bağlantı elemanları ise şu şekilde listelenebilir:

  1. Cıvata

Cıvata, hemen hemen herkesin bildiği en önemli bağlantı elemanıdır desek yanlış olmayacaktır. Birbirinden farklı ölçülere sahip olan cıvatalar, en önemli saplama işlemleri için de kullanılabilir. Kısacası cıvata, çok önemli bir bağlantı elemanı olarak akla ilk gelenlerden biridir.

  1. Somun

Somun da en önemli bağlantı elemanları arasında söylenebileceklerden biridir. Çeşitli ölçülerde satılan ve saplama görevi için de kullanılabilen somun çeşitleri, genellikle yuvarlak ya da elips şeklindedir.

  1. Rondela

Rondela çok farklı ölçülerde ve şekillerde satılan bağlantı elemanlarından biridir. Rondelalar genellikle yuvarlak şeklindedir ve bu şekilde satışa sunulur. İnşaat ve otomotiv sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde rondela kullanıldığı görülmektedir. Konik ve yaylı rondelalar en çok satılan bağlantı elemanları arasında yer almaktadır.

  1. Vida

Genellikle sarmal şeklinde olan ve farklı ölçülerle satışa çıkarılan vidalar en önemli bağlantı elemanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen her evde mutlaka bulunmakta olan vidalar, özellikle küçük sorunların pratik bir şekilde halledilmesi için gereklidir. Saplama işlemlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır.

  1. Dübel

Diğer bağlantı elemanları düşünüldüğü zaman daha az kullanılmakta olan bir bağlantı elemanları olan dübeller, farklı çeşitleri ile piyasada satılmaktadır. Cıvata gibi bir bağlantı elemanı olsa da dübel, özellikle çok daha zor işlerin çözümünde kullanılmaktadır.

  1. Perçin

Dübel gibi çok da yaygın olmayan bir bağlantı elemanı olan perçin, yuvarlak gövde ve pop gibi biçimlerde satılmaktadır. Daha çok inşaat sektöründe kullanılan perçinleri oldukça fazla sektörde görebiliriz. Saplama konusunda da önemli bir konuma sahiptir.

  1. Gijon

Bağlantı elemanları arasında yer alanlardan bir diğeri de hiç şüphesiz ki gijondur. En az cıvata kadar önemli bir bağlantı elemanı olan gijon, çeşitli sektörlerde saplama olarak da kullanılabilir.

Bu bağlantı elemanları dışında da segman, pim ve kopelya gibi yaygın olmayan elemanlar da mevcuttur.

Diğer Yazılar

X
Scroll to Top